HERÓDEK – MIESZKANIEC NIEOBJĘTEJ ZIEMI – Spotkanie z twórczością Karola Wójciaka

18 października na godz.11:00   zapraszamy do Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie.„Najpierw wyruszymy po Nieobjętej Ziemi. To ekspozycja, która od 2015 roku jest częścią stałej ekspozycji naszego muzeum. Nie mogło zabraknąć w Nieobjętej Ziemi Heródka. Jest jej mieszkańcem, pełnoprawnym obywatelem. Potem wyruszymy do Galerii d’Art Naif Leszka Macaka na Kazimierzu. To punkt obowiązkowy na artbrutowej mapie Polski.

 

Stowarzyszenie STOG prowadzi akcję poszukiwania i liczenia rzeźb Karola Wójciaka Heródka. Rok temu, w wyniku starań STOG-u ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu HERODEK.PL powstała strona internetowa dedykowana twórcy z Orawy. To pierwsza w Polsce baza informacyjna dotycząca Heródka, a także internetowa galeria jego dzieł – rzeźb. W wyniku dotychczasowych prac stowarzyszenia udało się w internetowej galerii zgromadzić 135 rzeźb naszego artysty.

Z Orawy w świat…” to kontynuacja projektu HERODEK.PL. Stogowcy nadal prowadzą poszukiwania rozproszonych rzeźb. Projekt jest też rozbudowany o działania edukacyjne. W Lipnicy Wielkiej, w miejscu, gdzie Karol Wójciak Heródek spędził ostatnie lata życia, odbyły się już spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nie zapomniano o Krakowie. W przypadku studentów będzie to seminarium w formie spaceru. „Najpierw wyruszymy po Nieobjętej Ziemi. To ekspozycja, która od 2015 roku jest częścią stałej ekspozycji naszego muzeum. Nie mogło zabraknąć w Nieobjętej Ziemi Heródka. Jest jej mieszkańcem, pełnoprawnym obywatelem. Potem wyruszymy do Galerii d’Art Naif Leszka Macaka na Kazimierzu. To punkt obowiązkowy na artbrutowej mapie Polski. Prowadzący: Żaneta Groborz-Mazanek – historyk sztuki, Paulina Żądło – arteterapeutka i koordynatorka z ramienia Uniwersytetu Pedagogicznego, Grzegorz Graff- kustosz Muzeum Etnograficznego, Maja Kubacka – reżyser spektaklu „Nieudany krewniak”. Te dwa spotkania zostaną przeprowadzone dzięki współpracy z partnerami projektu – Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Galerią d’Art Naif w Krakowie, Stowarzyszeniem Psychiatria i Sztuka, Uniwersytetem Pedagogicznym i Kołem Artystyczno-Naukowym Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

Przypomnijmy: poprzez internetowy Licznik Gnotków na stronie herodek.pl odbywa się zbiórka eksponatów na planowaną pierwszą monograficzną, tak dużą w XXI wieku, wystawę dedykowaną Wójciakowi. Stowarzyszenie STOG wraz z głównym partnerem Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, będą czynić starania o pozyskanie środków na zorganizowania wystawy i wydanie towarzyszącej publikacji. Wystawa miałaby się składać z rzeźb wypożyczonych od osób i instytucji, a które to rzeźby teraz można oglądać na stronie. Ta wystawa byłaby formą jubileuszu 50-lecia śmierci Karola Wójciaka Heródka, która wypadnie w 2019 r. a Poprzez internetowy Licznik Gnotków na stronie herodek

Z Orawy w świat…” – projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI 2017

Stowarzyszenie STOG oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie poszukują osób posiadających rzeźby Karola Wójciaka Heródka oraz informacje i inne materiały związane z artystą.

Kontakt: Muzeum Etnograficzne (Grzegorz Graff, tel.: 12 430 55 75) lub poprzez strony www. herodek.pl,

stowarzyszeniestog.pl, zakładki kontakt

Zapraszamy: www.herodek.pl, profile społecznościowe FB: Nieudany krewniak, Licznik Gnotków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.